8 مستر اطلاعیه

8 مستر

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

علایم وجود سنگ کلیه چیست ؟

KidneyStones 794x300 300x150 راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه

در این مقاله در سلامت مگ به راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

علایم وجود سنگ کلیه

 

سنگ کلیه زمانی علائم خود را نشان می دهد که وارد میزنای شود. میزنای لوله ارتباط دهنده کلیه و مثانه است. در این زمان علائم و نشانه های پدیدار می شوند:

 

درد شدید در ناحیه پهلو و کمر ،درست در پایین دنده ها

 

درد منتشرشونده به سمت تحتانی شکم و لگن

 

درد موقع دفع ادرار

 

ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای رنگ

 

تهوع و استفراغ

 

احساس نیاز مداوم به دفع ادرار

 

تب و لرز در صورت وجود عفونت

 

انواع مختلف سنگ کلیه

 

بیشتر سنگ های کلیوی حاوی بیش از یک نوع کریستال هستند. انواع سنگ های کلیوی عبارتند از:

 

 

 سنگهای کلسیمی

 

بیشتر سنگ های کلیوی سنگ های کلسیمی هستند و معمولاً در فرم اگزالات کلسیم. برخی میوه ها و سبزیجات و نیز آجیل و شکلات حاوی سطوح بالایی از اگزالات هستند. کبد نیز اگزالات تولید می کند. فاکتورهای غذایی، مقادیر بالای ویتامین D، عمل جراحی بای پس روده و نارسایی های متابولیکی متعدد دیگر غلظت کلسیم و یا اگزالات در ادرار را بالا میبرند . سنگ های کلسیمی در شکل فسفات کلسیمی نیز وجود دارند .

 

kidney stones page 300x150 راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه

 

 سنگهای ناشی از عفونت

 

برخی سنگ ها در پاسخ به عفونت شکل می گیرند مانند عفونت دستگاه ادراری. این نوع سنگها می توانند به سرعت ایجاد شده و بزرگ شوند .

 

 

 سنگهای اسیداوریکی

 

این نوع سنگها در افرادی که دچار دهیدراتاسیون یا از دست دهی آب بدن شده اند ، ایجاد می شود؛ مانند افراد استفاده کننده از رژیم های پرپروتئین و یا افراد مبتلا به نقرس . فاکتورهای ژنتیکی و نارسایی های مرتبط با بافتهای سازنده خون نیز در مستعد سازی فرد در ابتلا به سنگهای اسیداوریکی نقش دارند.

 

سنگهای سیستین

 

این نوع سنگها  خیلی کم هستند . و در افراد دچار نوعی نارسایی ارثی تشکیل می شوند. این نارسایی ارثی منجر به دفع مقادیر بالایی از برخی اسیدهای آمینه می شود

 

علل به وجود آمدن سنگ کلیه

 

معمولاً سنگ های کلیوی یک علت خاص ندارند. معمولا تعدادی از عوامل در ترکیب با هم شرایطی را ایجاد می کنند که فرد را مبتلا به سنگ کلیه می کند.

سنگ کلیه زمانی درست می شود که اجزای ادرار (شامل:مایع ادرار، املاح مختلف و اسیدها) از حالت تعادل خارج شوند. در چنین شرایطی ادرار شما حاوی مواد کریستالی

بیشتری خواهد بود همچون کریستال های کلسیم، اگزالات و اسید اوریک و مایع موجود نیز قادر به رقیق سازی آنها نخواهد بود و به موازات تشکیل کریستال ها ادرار دچار کمبود

موادی است که از چسبیدن کریستال ها به یکدیگر و تشکیل سنگ جلوگیری می کنند. در چنین شرایطی احتمال تشکیل سنگ های کلیوی ایجاد می شود.

 

 

پیشگیری از سنگ کلیه

 

 

نوشیدن آب زیاد

 

سنگ های کلیه معمولا از کلسیم، فسفات، اگزالات، مواد معدنی جذب شده از غذاها که توسط ادرار دفع می شوند ساخته می شوند. وقتی ادرار خیلی غلظت می گیرد این مواد معدنی می توانند یک سنگ را شکل دهند. سعی کنید روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بخورید تا ادرار رقیق شود.

 

تحقیقات حاکی از آن است که مقداری ورزش سبک می تواند خطر سنگ کلیه را تا ۳۳ درصد کاهش دهد. تنها ۳ ساعت پیاده روی در هفته یا یک ساعت دویدن می تواند نحوه کنترل مواد معدنی غذایی توسط بدن را طوری تغییر دهد که از ایجاد سنگ کلیه پیشگیری شود.

 

 

نوشابه استفاده نکنید

 

تحقیقات جدید حاکی از آن است که افرادی که حداقل روزی یک مرتبه نوشیدنی های شیرین گازدار مانند نوشابه استفاده می کنند، ۲۳ درصد بیش از دیگران در خطر ایجاد سنگ کلیه قرار دارند، اما چرا؟ فروکتوز دفع کلسیوم، اگزالات، و اسید اوریک را افزایش می دهد، که با ساخت سنگ کلیه در ارتباط است.

 

 

صبح ها قهوه بنوشید

 

تحقیقات حاکی از آن است که افرادی که روزانه حداقل یک فنجان قهوه حاوی کافئین مصرف می کنند ۲۶ درصد کمتر در خطر سنگ کلیه قرار دارند، این مقدار برای کسانی که چای می نوشند ۱۱ درصد است

 

 

کم تر پروتئین استفاده کنید

 

پزشکان می گویند پروتئین بیش از حد در برنامه غذایی می تواند فضایی ایده آل برای تولید سنگ کلیه ایجاد کند. سعی کنید مقدار مصرف گوشت خود را کم کنید و ماست را هم در حد طبیعی و متعادل میل کنید.

 

Treating Kidney Stones female 03 300x150 راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه

 

نمک و سدیم

 

اگر رژیم غذایی سرشار از سدیم داشته باشید، احتمال وجود کلسیم بیشتر در ادرار افزایش می ‌یابد. بیشتر افراد سدیم را از طریق نمک به دست می‌آورند، بنابراین مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به سنگ کلیه را زیاد می کند. هرچند، مصرف کلسیم به خودی خود چیز بدی نیست –فقط زمانی که همراه با میزان بالای سدیم باشد. در واقع، کلسیم بسیار کم در رژیم غذایی ممکن است منجر به تشکیل سنگ کلیه در برخی افراد شود.

 

 

کاهش اگزالات

 

برای کاهش میزان اگزالات در ادرار از مصرف این مواد غذایی دوری کنید:

 

آجیل و محصولات بدست آمده از آن

بادام زمینی

ریواس

اسفناج

سبوس گندم

 

 

راه هایی برای درمان سنگ کلیه

 

 

آب‌ میوه‌

 

اگر سابقه ابتلا به سنگ کلیه، در میان اعضای خانواده شما وجود دارد و احتمال می‌دهید شما هم خیلی زود، با این بیماری، مبتلا شوید، توصیه می‌کنیم نوشیدن یک لیوان آب پرتقال یا شربت آب ‌لیمو را که از لیموترش تازه تهیه شده، در سبد غذایی روزانه‌ تان بگذارید. نوشیدن آب پرتقال و لیموترش می‌تواند تشکیل سیترات‌های ادراری، بلور‌ها و کریستال‌ها را در دستگاه ادراری، به ‌ویژه کلیه‌ ها، مهار کند و به این ترتیب، احتمال تشکیل سنگ‌ کلیه را به صفر برساند. اگرچه شرط عقل آن است که این شیوه را تنها راه پیش‌گیری از ابتلا به سنگ کلیه، به حساب بیاوریم.

 

 

گیاهان دارویی

 

چای سبز، جز گیاهان دارویی است که تاثیر زیادی در درمان سنگ کلیه و پیش‌گیری از ابتلا به آن دارد. به گفته درمان‌ گران طب سنتی، مصرف این چای، به دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی، تاثیر به‌ زیادی در درمان سنگ کلیه دارد؛ البته باید توجه داشته باشید که حتما چای سبز بدون کافئین، تهیه کنید. در کنار چای سبز، مصرف عصاره گیاه قره‌قاط نیز برای درمان و سلامت کلیه‌ها، توسط متخصصان طب سنتی توصیه شده است.

 

 

روغن کرچک

 

یکی از روش های طبیعی برای تسکین درد ناشی از ابتلا به سنگ کلیه، استفاده موضعی از روغن کرچک است. ماساژ این روغن، در صورتی که به خالص بودن آن اطمینان داشته باشید، می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش دردهای سنگ کلیه داشته باشد. درمان‌گران طب سنتی، ماساژ روغن کرچک، روی کلیه‌ها و گرم کردن این ناحیه را با کمک کیسه آب جوش، بهترین روش برای کم کردن دردهایی می‌دانند که باعث بی‌قراری بیمار می‌شود

 

 

 

نوشته راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

مطلب راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه در سایت بزرگ 8 مستر

0 نظر تا کنون ارسال شده است.

نظرات بسته شده است.