8 مستر اطلاعیه

8 مستر

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

عوارض خطرناک مصرف آنتی بيوتيک ها

salamatmag 2 7 300x150 عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها

در این مقاله در سلامت مگ به تعریف عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

آنتی بیوتیکها از جمله داروهایی هستند که در پزشکی جدید بیشترین تجویز را دارند . آنتی بیوتیکها با کشتن و آسیب رساندن به باکتری ها ، بیماری را بهبود می بخشند . اولین آنتی بیوتیک پنی سیلین بود که تصادفاً از کشت کپک کشف شد . امروزه ، ۱۰۰ نوع مختلف آنتی بیوتیک برای درمان ناراحتی های خفیف و همچنین عفونت های خطرناک در اختیار پزشکان قرار دارد .

 

با اینکه از آنتی بیوتیکها برای بیماری ها و عفونت های مختلفی استفاده میشود ، این مسئله اهمیت دارد که فقط برای درمان عفونت های باکتریایی مصرف شوند . آنتی بیوتیکها در مقابل عفونت های ویروسی (مثلاً سرماخوردگی) و عفونت های قارچی بی اثر هستند .

 

 

فواید استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای بدن

 

آنتی بیوتیک‌ها علیه عفونت‌های ناشی از فعالیت انواع میکروارگانیسم‌ها در بدن بسیار موثر هستند. برخی از انواع خاص آنتی‌بیوتیک‌ها توانایی قابل توجه‌ای برای نابودی باکتری‌ها دارند و با این روش می‌توانند بدن را از تهاجم این گونه میکرواورگانیسم‌ها حفظ کنند. امروزه با وجود آنتی بیوتیک‌ها، ما انسان‌ها صدمات بسیار کمتری نسبت به گذشته از جانب باکتری‌ها و میکروب‌ها بیماری زا در بدن، می‌بینیم. آنتی بیوتیک‌ها با توجه به ساختاری که دارند، می‌توانند بسیاری از عوامل بیماری‌زا همچون باکتری‌ها و میکرواورگانیسم‌های دیگر را نیز نابود کنند. از این رو این دارو‌ها در صدر دارو‌های مبارزه با میکرواورگانیسم‌ها قرار دارند؛ چرا که اثر بخشی آن‌ها بسیار بالا است. یکی دیگر از مزایای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها این است که مصرف کنندگان نگرانی خاص به خاطر مصرف آن‌ها ندارند.

 

جالب است بدانید که یکی از مزایای شگفت‌انگیز آنتی بیوتیک‌ها این است که آن‌ها به سلول‌های طبیعی بدن آسیب وارد نمی‌کنند و این موضوع برای هر دارویی می‌تواند یک مزیت فوق العاده خوب به حساب آید. از این خصلت آنتی بیوتیک‌ها می‌توان برای درمان انواع بیماری‌های سرطانی بهره برد؛ چرا که بیشتر دارو‌ها مورد استفاده برای درمان سرطان، معمولا به دیگر سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند. این چنین رفتاری می‌تواند بسیار پر خطر باشد و استفاده آز آن‌ها را برای درمان انواع بیماری‌ها دچار مشکل کند. اما آنتی بیوتیک‌ها در این بین جزو دارو‌های دوست‌دار سلول‌های بدن هستند.

 

 

معایب استفاده از آنتی بیوتیک‌ها

 

 

اسهال

 

مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند عوارض جانبی زیادی مانند اسهال را در بر داشته باشند. امروزه استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها به یک نگرانی بسیار بزرگ در سراسر جهان تبدیل شده است. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، موجب افزایش عفونت‌های باکتریایی در بدن می‌شود. بنابراین، باکتری‌ها به دارو‌های ضد باکتریایی مقاوم می‌شوند.

 

 

مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک و بالا رفتن مقاومت بدن در برابر آنتی‌بیوتیک

 

یکی دیگر از معایب استفاده از آنتی بیوتیک‌ها این است که وقتی ما انسان‌ها برای سالم ماندن و دور کردن طیور خود از انواع بیماری‌ها از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنیم و آن‌ها را وارد بدن حیوانات خود می‌کنیم. اگر میزان مصرف آن‌ها برای حیوانات ما بیش از حد باشد، این مواد به راحتی می‌توانند ازطریق گوشت و دیگر فرآورده‌های شان، پس از مصرف به بدن ما منتقل شوند. در چنین شرایطی ما میزبان باکتری‌های مقاوم جانداران خود خواهیم بود؛ که این امر به تنهایی در دراز مدت می‌تواند مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورد. وقتی ما برای مبارزه با انواع بیماری‌ها به طور مداوم و در دراز مدت از آنتی بیوتیک استفاده کنیم. عوامل بیماری زا این فرصت را دارند تا در مقابلشان مقاومت کنند. این بدان معنی است که آنتی بیوتیک‌ها در بدن توسط انواع عوامل بیماری زا قابل شناسایی می‌شوند و آن‌ها به راحتی می‌توانند خود را در محیط جدید سازگار کنند و به تکثیر بپردازند و باعث نابودی میزبان خود شوند.

 

با این تفاسیر سعی کنید از مصرف خودسرانه انواع آنتی بیوتیک‌ها خودداری کنید و همچنین وقتی بیمار شدید با توجه به تجویز دکتر زمان مصرف آن‌ها را به خوبی رعایت کنید و تا تمام شدن دارو‌ها از مصرفشان صرف نظر نکنید، مگر اینکه با مصرف آن‌ها مشکلات‌تان بیشتر شود که در این صورت حتما باید با پزشک خود مشورت داشته باشید تا بیش از پیش دچار مشکل نشوید.

 

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها معده شما را نبود می کند

 

آنتی بیوتیک ها میتواند تعادل میکروب هایی که در معده شما زندگی میکنند به هم بزند و باعث بروز عواقب پیش بینی نشده ای شود .

 

دانشمندان با انجام مطالعه روی تعدادی از زنانی که داروهای سیپروفلوکساسین را مصرف کرده بودند متوجه شدند این دارو به طور کامل میکروب های مفیدی که در بدن این زنان زندگی میکردند از بین میبرند و ماهها طول میکشد تا وضعیت سلامت آنها به حالت اول بازگردد . مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها میتواند به باکتری های مفیدی که در بدن شما زندگی میکنند آسیب وارد کند .

 

دانشمندان مطالعه ای را روی سه داوطلب انجام دادند و در طول ۱۰ ماه هر روز به آنهاآنتی بیوتیکی به نام سیپروفلوکاسین دادند . سپس از این داوطلبان نمونه گیری شد تا محققان متوجه شدند چه میکروبهایی درمعده آنها زندگی می کنند .

 

این مطالعات نشان داد تأثیر آنتی بیوتیک ها روی میکروب های مفیدی که در معده انسانها زندگی میکنند بسیار عمیق است و بعد از پایان یافتن استفاده از دارو ، چندین ماه طول میکشد تا این میکروبها دوباره به حال اول بازگردند . این میکروبها علاوه بر آنکه به هضم غذا کمک میکنند بلکه میتوانند به مبارزه با میکروبها و باکتریهای مضر بپردازند .

 

در حقیقت سیستم گوارشی انسان یکی از پیچیده ترین اکوسیستم های روی کره زمین است . میکروبهای معده میتواند روی چاقی نیز تأثیر گذار باشند نقش مهمی در مبارزه با آلرژی دارند . به این ترتیب باز هم دانشمندان به بیماران توصیه میکنند از مصرف آنتی بیوتیک ها اجتناب کنند . این کار نه تنها ممکن است روند درمان را با دشواریهای زیادی روبرو کند ، بلکه سلامت معده و سیستم گوارشی شما را نیز با خطر روبرو میکند .

 

salamatmag 3 6 300x150 عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها

 

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک باعث اختلالاتی در انعقاد خون میشود

 

مصرف آنتی بیوتیک باعث اختلال در انعقاد خود میشود ، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها با تغییراتی در روده بزرگ اجازه رشد بیش از حد باکتری پاتوژن بنام کلستریدیوم دیفسیل را بوجود می آورد . از بین بردن فلور طبیعی روده میتواند با ایجاد اسهال منجر به دفع الکترولیتهای بدن شده و همچنین میتواند به دلیل اختلال دریافت ویتامین K که توسط میکروبهای موجود در روده ساخته میشود منجر به اختلال درانعقاد خود شوند .

 

تقریباً تمامی آنتی بیوتیک ها میتوانند منجر به کولیت فوق شوند اما آنتی بیوتیک هایی مانند آمپی سیلین ها ، کلیندامایسین ها ، سفالوسپورین ها (سفالکسین ، سفازولین) بیش از سایر آنتی بیوتیک ها در این امر دخیل اند . به غیر از عارضه گوارشی در روده ، مصرف بعضی آنتی بیوتیک ها میتواند باعث التهاب دستگاه گوارش فوقانی مانند معده ، اثنی عشر و خصوصاً مری شود .

 

گفتنی است از عوارض دیگر مصرف بی رویه و خصوصاً گاه به گاهی آنتی بیوتیک ها ایجاد مقاومت در باکتریهای بیماریزا هستند که به دلیل مقاومت به داروهای معمولی جهت درمان نیاز به داروهای جدیدتر داشته و یا گاهاً به دلیل عدم پاسخ به دارو و در درسترس نبودن داروهای خوراکی میبایست بیمار در بیمارستان جهت درمان بستری شود .

 

 

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها باعث نارسایی های کلیوی میشود

 

مصرف داروهایی نظر مسکن ها و آنتی بیوتیک ها بدون نظر پزشک باعث ایجاد نارسایی کلیوی میشود.مصرف آنتی بیوتیک ها به علت اینکه دفع آنها از طریق کلیه ها صورت میگیرد به مدت طولانی و خودسرانه میتواند موجب نارسایی حاد و یا نارسایی مزمن کلیه شود .

 

 

مصرف بیش ازحد آنتی بیوتیک ها منجر به کمبود ویتامین میشود

 

مصرف بی رویه داروها تأثیرات جبران ناپذیری را به بدن وارد میکند.

 

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک موجب کمبود ویتامین B در بدن میشود زیرا در دستگاه گوارش باکتری هایی وجود دارند که وظیفه تولید ویتامین B را عهده دار هستند و با مصرف بی رویه این دارو ها از بین میروند .

 

از بین رفتن باکترهای مفید موجب تقویت باکتری های مضر خواهد شد . زمانی که باکتری های مفید از بین میروند در قبال آن باکتری های مضر و مهاجم تقویت میشوند به طوری که قدرت رشد پیدا میکنند .

 

آنتی بیوتیکها در کودکان زیر ۱۵ سال عوارض جبران ناپذیری روی شنوایی آنها تحمیل میکند و ممکن است آسیب های جدی بر کلیّه آنها وارد شود .

 

عوارض جانبی شناخته شده دیگر شامل تهوع، عفونت دهانی یا واژنیال قارچ یا مخمر، واکنش های آلرژیک و کولیت هستند. زیادی مصرف آنتی بیوتیک ها، بخصوص در کودکان، همچنین می تواند سبب شود دستگاه تنفسی فوقانی با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک از قبیل استرپتوکوک پنومونیه کلونیزه شود. این مقاومت باکتریایی ممکن است عفونت هایی را ایجاد کنند که درمان آنها مشکل تر است و ممکن است به دیگران سرایت کند.

 

 

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها به کم کم  دوره درمان بیماریها را طولانی تر می کند

 

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها احتمال ابتلا به انواع بیماری ها و عفونت ها را افزایش می دهد، با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها تعداد زیادی از باکتریها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند، لذا دروه درمان طولانی تر شده و این عامل احتمال ابتلا به انواع بیماریها و عفونت های دیگر را نیز افزایش می دهد.

 

عوارض قلبی، گوارشی و مقاومت بدن در مقابل عفونت های ایجاد شده نسبت به درمان، از عوارض ناشی از مصرف بی رویه داروها به ویژه داروهای آنتی بیوتیک اعلام می گردد.

 

 

استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را افزایش می دهد

 

تعداد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ روز به روز در حال رشد است محققان بر این باورند که برای این خطر بالاتر از دیابت نوع ۱، ارتباط بین استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها و توسعه دیابت، یک بیماری خودایمنی وجود دارد.

 

salamatmag 1 7 300x150 عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها

 

استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به تغییر رنگ دندان شود

 

یکی از عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک ها، تغییر رنگ دندان به ویژه پس از استفاده از تتراسایکلین است این امر مخصوصاً زمانی است که تتراسایکلین در دوران کودکی، نوزادان و کودکان زیر ۸ سال در طول زمان دندان های در حال رشد مصرف شود این تغییر رنگ دندان دائمی و ذاتی است استفاده از تتراسایکلین در دوران بارداری حتی ممکن است بر رشد کودک در رحم، بیشتر در نیمه دوم بارداری تاثیر بگذارد اگر تتراسیکلین در موارد دیگر استفاده شود تغییر رنگ دندان برگشت پذیر، سطحی و بیرونی است.

 

 

استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به آلرژی شود

 

واکنش های آلرژیک به آنتی بیوتیک ها رایج است پنیسیلین و سفالوسپورینها مواردی هستند که عمدتاً باعث واکنش های آلرژیک از جمله موارد خفیف، متوسط و حتی تهدید کننده زندگی مانند شوک آنافیلاکتیک می شوند اگر یک واکنش آلرژیک شدید به یک آنتی بیوتیک دارید باید کمک اورژانسی دریافت کنید با این حال، برای اکثر مردم، واکنش به آنتی بیوتیک ها با علائم و نشانه های زیر خفیف تا متوسط است.

بثورات پوستی

کهیر

خس خس کردن

سرفه

حس تنگی در گلو

 

 

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها می توانند به چاقی منجر شود

 

بیشتر آنتی بیوتیک هایی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنید خطر ابتلا به چاقی را بالا می برند این امر مخصوصاً در صورتی است که در طول دوران کودکی آنتی بیوتیک ها در مقادیر زیاد مصرف شوند.

 

 

 

نوشته عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

مطلب عوارض مصرف بیش از حد آنتی بيوتيک ها در سایت بزرگ 8 مستر

0 نظر تا کنون ارسال شده است.

نظرات بسته شده است.