8 مستر اطلاعیه

8 مستر

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

فواید استفاده قرص آهن

salamatmag 3 10 300x150 فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن

در این مقاله در سلامت مگ به فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

قرص آهن

 

کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین موجود در خون کم میشود و تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن بین خون و سلول‌ها دچار اختلال می‌شود.

 

از علل ایجادکننده کم خونی می‌توان به کمبودهای تغذیه‌ای، خونریزی، ناهنجاری‌های ژنتیکی، بیماری‌های مزمن و مسمومیت‌های دارویی نام برد.

 

برای درمان کم‌خونی بهتر است از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوه‌ها استفاده شود و در این میان مصرف قرص آهن و ویتامین C توصیه می‌شود.

 

در مجموع حدود چهار گرم آهن در کل بدن وجود دارد که ۵۰ درصد از آهن، یعنی دو گرم در ساختمان هموگلوبین و میوگلوبین که مواد تشکیل‌دهنده گلبول‌های قرمز و عضلات

است، به کار رفته و بقیه آن در کبد و دیگر اندام‌ها ذخیره می شود.

 

در حالت عادی، یعنی تا زمانی که خونریزی وجود ندارد، بدن نیازمند مصرف مواد حاوی آهن کمی است.

 

 

نکات مهم درباره قرص آهن

 

بهتر است مکمل آهن قبل از خواب مصرف شود تا تحمل برخی عوارض احتمالی مصرف این دارو نظیر یبوست ٬ تهوع ، درد معده ، اسهال آسانتر شود و یا برای کاهش بروز این عوارض می توان مصرف آنها را با نیم دوز توصیه شده شروع و به تدریج دوز مصرف دارو را به مقدار اصلی رساند .مصرف مکمل آهن به صورت نمکهای آهن (سولفات آهن خوراکی ) با معده خالی جذب آهن را تسریع می نمایداما در عوض بروز مشکلات گوارشی را افزایش می دهد .

 

مکمل های آهن و یا منابع غذایی دارای مقدار زیاد آهن مانند گوشت قرمز ٬زرده تخم مرغ ٬جگر ٬اسفناج تازه ٬عدس و لوبیا ٬ آجیل را نباید همراه با منابع غذایی ( پنیر و شیر و … ) و یا مکملهای کلسیممورد مصرف کرد زیرا در جذب آهن توسط روده ها اختلال ایجاد می کنند .

 

زنان باردار نباید مصرف قرص آهن را به دلیل بروز عوارض آن قطع کنند، زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلا برطرف خواهد شد.

 

باوجود اینکه در کشورمان اکثر زنان ( طبق آمار در حدود ۷۰ درصد زنان٬بخصوص افرادی که در نواحی  شمالی کشورزندگی می کنند به دلیل وجود نوعی انگل )نیازمنداستفاده از مکمل های آهن هستند اما مصرف خودسرانه این مکملهانیز عوارض زیادی دارد ٬چنانچه زنان باردار علی الخصوص زنان با هموگلوبین بالای ۱۳/۲ گرم در دسی لیتر ٬با وجود نداشتن مشکل فقر آهن ٬بطور مرتب از مکمل های آهن استفاده نمایند خود را در معرض فشار خون بالاقرار داده امکان تولد جنین نارس درآنها افزایش می یابد.در این موارد معمولا مصرف اسیدفولیک و کلسیم توصیه می شود.

 

salamatmag 2 12 300x150 فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن

 

مقدار مصرف قرص آهن

 

معمولا مقدار مجاز مصرف آهن در روز به سن و جنسیت افراد بستگی دارد.

 

 

نوزادان

 

۰ الی ۶ ماهه: ۰.۲۷ میلی گرم

۷ الی ۱۲ ماهه: ۱۱ میلی گرم

 

 

کودکان

 

یک الی سه ساله: ۷ میلی گرم

چهار الی هشت ساله: ۱۰ میلی گرم

 

 

مردان

 

۹ الی ۱۳ ساله: ۸ میلی گرم

۱۴ الی ۱۸ ساله: ۱۱ میلی گرم

۱۹ سال و بیشتر:۸ میلی گرم

 

 

زنان

 

۹ الی ۱۳ ساله:۸ میلی گرم

۱۴ الی ۱۸ ساله: ۱۵ میلی گرم

۱۹ تا ۵۰ ساله: ۱۸ میلی گرم

۵۱ به بالا: ۸ میلی گرم

دوران بارداری:۲۷ میلی گرم

 

salamatmag 1 12 300x150 فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن

 

نکاتی درباره مصرف قرص آهن

 

زنان باردار برای پیشگیری از کم‌خونی فقر آهن و اثرات مضر آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است.

 

بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن، شب قبل از خواب است.مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست را در پی داشته باشد.به همین دلیل توصیه می‌شود قرص آهن بعد از غذا مصرف شود البته توصیه به مصرف قرص آهن قبل از خواب و بعد از غذا، برای تمامی افراد صادق است و فقط مختص خانم های باردار نیست.

 

زنان باردار نباید مصرف قرص آهن را به دلیل بروز عوارض آن قطع کنند، زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلا برطرف خواهد شد.

 

از مصرف همزمان شیر و سایر فرآورده‌های لبنی با قرص آهن باید خودداری کرد، زیرا کلسیم موجود در لبنیات با جذب آهن در بدن تداخل می‌کند باعث کاهش جذب آهن در بدن می شود.

 

نیاز به اسید فولیک نیز در دوران بارداری افزایش می‌یابد.به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی در نوزاد (اسپینا بیفیدا)، بهتر است مصرف مکمل اسید فولیک از سه ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع شود و تا آخر بارداری ادامه یابد

 

نکته

 

برای مصرف مکمل دارویی هر چند که مفید باشد با یک پزشک مشورت کنید حتی برای خوردن قرص‌های مکمل آهن ، چرا که مصرف این قرص بدون مشورت با فرد متخصص صحیح نیست.این قرص‌ها در دو نوع فروس و فریک ارائه می ‌شوند.جذب فروس در بدن بهتر انجام می شود، اما اثرات جانبی مانند تهوع، استفراغ و اسهال در پی دارد با این حال این اثرات جانبی را می‌ توان با کمک برخی اقدامات کاهش داد، از جمله اینکه ابتدا با نیمی از دوز تجویز شده شروع کرد و به تدریج آن را به دوز کامل رساند

 

نوشته فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

مطلب فواید استفاده از قرص آهن و نحوه استفاده از قرص آهن در سایت بزرگ 8 مستر

0 نظر تا کنون ارسال شده است.

نظرات بسته شده است.